quickpay hojmark

Energi Solution

SeierFitness inverted

I Aarhus MTB vil vi gerne være til stede på nettet og skrive om alle de gode ting, som kommer til at foregå i klubben. Vi kommer primært til at bruge en Facebook side, en Facebook gruppe og vores web-side i denne kommunikation.

Facebook siden

Facebook siden er vores ansigt udadtil på Facebook. Her vil blive annonceret løb, offentlige arrangementer, nyheder om klubben osv. Her vil alle, der har en interesse i klubben, kunne give denne side et like og derved følge information fra klubben. På den måde kommer vi nemt og hurtigt ud til en stor mængde. Facebook siden kan ses her. I skrivende stund er det kun klubbens formand og udvalgte medlemmer af kommunkationsudvalget, som har adgang til at skrive indhold til siden.

Facebook gruppen

Facebook gruppen er til vores interne kommunikation i klubben. Her kan diskuteres løst og fast om klubbens dagligdag. Det er derfor kun klubbens medlemmer, som kan blive medlemmer af denne gruppe. Derved er det også kun klubbens medlemmer, som kan skrive indhold i gruppen. Man skal dog være opmærksom på at alle kan læse indholdet i gruppen. Facebook gruppen kan ses her.

Web-siden

Web-siden bruges til indhold, som er af mere permanent karakter. Det er væsentligt nemmere at søge i web-sidens indhold i forhold til en Facebook gruppe, og vi kan styre indholdet bedre i forhold til både rettigheder til at læse og skrive indhold. Vi vil også gerne bruge web-siden aktivt i forhold til tilmelding til arrangementer. Vi har før brugt Facebook arrangementer til dette, og af forskellige årsager, opfattes det som knap så forpligtende at tilmelde sig Facebook arrangementer. Det betyder at vi sjældent har kunne regne helt med antallet af deltagere til disse arrangementer. Vi håber at dette vil ændre sig når vi bruger web-sidens indbyggede funktionalitet, som blandt andet kan sende reminders ud per mail.

 

Arrangementer

22nov
Ordinær generalforsamling
torsdag kl.19:00 - 22:00
25nov
Juleknas og klubkåringer
søndag kl.10:00 - 14:30
01dec
Julefrokost
lørdag kl.18:00 - 23:55
Gå til toppen